Ślub kościelny – Zobacz od czego zacząć! Krok po kroku

Ślub kościelny


Załatwienie wszystkiego przed ślubem spędza niejednej parze sen z powiek… Oczywiście nie byliśmy wyjątkiem. Ślub jest wydarzeniem, które zazwyczaj organizuje się raz w życiu, w związku z tym, często najzwyczajniej w świecie, nie wiadomo od czego zacząć. Kiedy podjęliśmy decyzję o organizacji wesela w pół roku, to wiedzieliśmy, że nie ma na co czekać, trzeba działać. Dlatego też dziś postaramy się podpowiedzieć Wam, w co najpierw włożyć ręce przy organizacji pięknego wydarzenia jakim jest ślub kościelny.

Rozróżnia się 3 rodzaje ślubów: 

  • kościelny
  • cywilny
  • konkordatowy

    Wiele osób jest zaznajomiona z różnicami pomiędzy tymi wydarzeniami, jednak spróbujemy dla Was to wszystko usystematyzować. Formalności ślubne, jak każde inne formalności – tylko wyglądają groźnie 😉

 

Sakrament ślubu w kościele katolickim

Na początku należy wspomnieć o tym, czym ślub kościelny w ogóle jest. W kościele katolickim w Polsce, ślub jest jednym z sakramentów. Jednak jest to jedyny sakrament, którego nie udziela ksiądz. Sakramentu ślubu udzielają sobie małżonkowie, a ksiądz jest jedynie pośrednikiem. Sakramentalne “Tak” Para Młoda wypowiada przed obliczem Boga. Warto zwrócić też uwagę na to, że ślub kościelny nie ma żadnych skutków cywilno-prawnych

 

 Jakie formalności należy dopełnić aby wziąć ślub kościelny?

 

Jeśli planujecie wziąć ślub kościelny, to czeka Was kilka spraw do załatwienia.

  • Zgłoście się do parafii, w której chcecie wziąć ślub. Dowiecie się, czy termin, który Was interesuje jest dostępny. Jeśli termin nie jest zbyt odległy, to prawdopodobnie będziecie mogli go od razu zarezerwować. W tym celu, zgłoście się do kancelarii nie później niż 3-6 miesięcy przed planowanym terminem.

  • Jak nie jesteście z tą parafią związani, to będziecie musieli dostarczyć do kancelarii wszystkie dokumenty (m. in. świadectwo chrztu i bierzmowania). W dzisiejszych czasach często przeprowadzamy się z miejsca na miejsce, w wyniku czego czasem nie wiemy, gdzie jest nasza parafia. Według zasad kościoła parafia, do której należymy to parafia naszego miejsca zamieszkania (od 3 miesięcy), a nie zameldowania. Jeśli nie przyjęliście bierzmowania, warto tego dokonać, ponieważ bez tego o ślub będzie trudno.

  • Zależnie od parafii, warto odszukać swoje świadectwa szkolne z liceum lub gimnazjum. Powodem jest ocena z katechezy z ostatniej klasy ze wspomnianych szkół. Wystarczy kopia, dlatego nie musicie się martwić o utratę tych dokumentów.

  • Potrzebne też będzie zaświadczenie o odbyciu kursów: przedmałżeńskiego i przedślubnego. Jeśli nie macie żadnego z tych kursów, to bez obaw – zdążycie je zrobić. Co jakiś czas organizowane są kursy przyspieszone, więc na pewno dacie radę. Ksiądz Wam powinien wskazać, gdzie najszybciej je odbędziecie.

  • W parafii, której bierzecie ślub będziecie musieli spisać protokół przedślubny (teoretycznie najpóźniej 3 miesiące przed ślubem). Na podpisanie takiego protokołu najlepiej wcześniej się z księdzem umówić. W trakcie tego spotkania, odpowiecie m. in. na to czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do wzięcia ślubu kościelnego.

Co dalej?


  • Najpóźniej trzy niedziele przed Waszym ślubem muszą w kościele w Waszej parafii wybrzmieć zapowiedzi przedślubne. Ma się to odbyć w obu parafiach Pary Młodej. Z pewnością od proboszcza otrzymacie dokument (coś jak prośba o te zapowiedzi), który należy przekazać do kancelarii w parafii zamieszkania. Dzięki temu, parafianie mogą się dowiedzieć o Waszym ślubie i ewentualnie zgłosić swój sprzeciw wobec zawarciu małżeństwa. Po tym czasie, należy odebrać potwierdzenie wygłoszonych zapowiedzi i zanieść je do parafii Waszego ślubu. 

  • Tuż przed ślubem musicie przystąpić do dwóch spowiedzi (chyba, że mieszkacie razem – wtedy spowiedź jest jedna). Dodatkowo, w dniu ślubu musicie mieć przy sobie karteczkę potwierdzającą odbyte spowiedzi. Ostatnia spowiedź może się odbyć nawet w dniu ślubu, ale dla mniejszego stresu polecamy zrobić to dzień wcześniej.

  • Wasi świadkowie powinni w dniu ślubu mieć przy sobie tylko dowód. Dodatkowo, Świadkowie nie muszą przystępować do spowiedzi i przyjmować komunii. Mogą być osobami niewierzącymi lub innego wyznania.

 notofoto studio fotografia ślubna rzeszów ślub

Ślub konkordatowy i cywilny

Na pewno pomyśleliście również o aspektach cywilno-prawnych i chcielibyście zalegalizować swój związek, dlatego interesuje Was wspomniany wcześniej cywilny ślub. Połączeniem kościelnego i cywilnego jest ślub konkordatowy. 

Na ten temat przygotujemy osobne wpisy, dlatego wyczekujcie nowych informacji 😉 

A te pojawią się na pewno na naszym blogu oraz poinformujemy Was na naszym fanpejdżu na Facebook‘u i Instagramie.
Zatem warto nas śledzić uważnie!

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x