Ślub cywilny
Kontynuujemy serię wpisów dotyczących organizacji ślubu. Dzisiaj na widelec bierzemy formalności i czynności, które musicie wykonać aby Wasz ślub cywilny się odbył.
Dowiecie się jakie dokumenty ze sobą wziąć na pierwsze spotkanie w Urzędzie Stanu Cywilnego, co stanie się z Waszymi nazwiskami po ślubie, jaki jest koszt ślubu w plenerze, a także ile będziecie czekać na swój ślub od pierwszej wizyty w USC.
W ostatnim wpisie omawiającym formalności ślubne przedstawiliśmy co trzeba zrobić, żeby wziąć ślub kościelny. Jak mogliście przeczytać tutaj, kilka spraw trzeba dopełnić żeby stanąć przed ślubnym kobiercem w kościele. Jednak, tak jak podkreśliliśmy, jak już się zacznie to wszystko idzie łatwiej.
Czy możecie wziąć ślub cywilny?
Na samym początku, zaraz po tym jak zdecydujecie się wziąć ślub, musicie zadać sobie pytanie – czy możecie? Pamiętać więc należy, że Urząd Stanu Cywilnego (USC) stawia warunki aby to wydarzenie mogło się odbyć.
Wymagane jest aby partnerzy byli pełnoletni oraz nie byli:
- aktualnie w związku małżeńskim
- krewnymi w linii prostej ani rodzeństwem ( matka z synem, brat z siostrą)
- spowinowaceni w linii prostej (teściowa i zięć)
- w stosunku przysposobienia (adoptowany i adoptująca)
W sytuacjach gdy: kobieta jest niepełnoletnia ale ukończyła 16 lat, osoby są spowinowacone lub osoba jest dotknięta chorobą psychiczną – istnieje możliwość zawarcia małżeństwa po uprzednim uzyskaniu zgody sądu.
Nie mogą zawrzeć małżeństwa osoby całkowicie ubezwłasnowolnione.
Bierzemy ślub cywilny! – Pierwsza wizyta w USC
Skoro decyzja o tym, że ślub cywilny to dla Was idealne rozwiązanie, zapadła – czas udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w którym chcecie się pobrać. Ważne żeby było to nie później niż 1 miesiąc przed planowanym terminem!
Zabierzcie ze sobą swoje dokumenty tożsamości, odpis skrócony aktu urodzenia oraz dobry humor. Zdradzimy Wam tajemnicę: załatwianie spraw urzędowych z uśmiechem na twarzy i dobrym nastawieniem wpływa pozytywnie na Was i na osoby po drugiej stronie okienka lub biurka 😉 ).
W trakcie spotkania złożycie tzw. zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Przygotuje je urzędnik, więc nie musicie się tym martwić. Taki dokument jest ważny 6 miesięcy i w tym czasie możecie wziąć ślub cywilny. Po upływie tego czasu, trzeba wszystko zrobić od nowa.
Również wtedy ustalicie datę swojego ślubu – warto mieć już jakąś upatrzoną, żeby nie być zaskoczonym.
Jeśli marzyliście o bajkowym ślubie w scenerii plenerowej, to jest to idealny moment, żeby to zgłosić. Czyli decyzja o miejscu ślubu – urząd lub poza nim – zapada też na pierwszym spotkaniu. Koszt ślubu plenerowego to aktualnie 1000 zł.
Przygotujcie się również na krótką wizytę w Kasie Urzędu aby uiścić opłatę skarbową – 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa. Potwierdzenie wpłaty należy przekazać do USC.
Ślub cywilny – co jeśli mój partner jest obcokrajowcem lub wdową
W prawdzie sama ceremonia ślubu cywilnego nie jest skomplikowana i nie jest długa, trzeba się do niej od strony urzędowej przygotować. Powyższe informacje są dość uniwersalne, jednak sytuacje zdarzają się różne. Dlatego, urzędy będąc na nie przygotowane podają zestawy dokumentów potrzebnych w sytuacji gdy partner jest: obcokrajowcem, niepełnoletni, po rozwodzie lub po śmierci współmałżonka.
Kiedy partner jest
niepełnoletni:
-
-
- Odpis skrócony aktu urodzenia
- Pisemne oświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa
- Orzeczenie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa
-
wdową lub wdowcem:
-
-
- Dowód osobisty
- Odpis skrócony aktu urodzenia
- Odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka
-
po rozwodzie:
-
-
- Dowód osobisty
- Odpis skrócony aktu urodzenia
- Odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie
-
cudzoziemcem:
-
-
- Dokument potwierdzający możliwość zawarcia małżeństwa według prawa obowiązującego w kraju pochodzenia partnera. Ewentualnie, orzeczenie sądu (odpowiedniego dla miejsca zamieszkania partnera) w tej sprawie.
- Odpis aktu urodzenia
- jeśli był w związku małżeńskim, odpis aktu małżeństwa potwierdzającym, że nie jest już w stanie związku małżeńskiego
-
Pamiętajcie, że wszystkie dokumenty sporządzone w obcym języku, muszą być przetłumaczone urzędowo. Dokonać tego może tłumacz przysięgły lub polski konsul.
Ważne jest też, aby na czas ceremonii ślubnej zapewnić obecność tłumacza przysięgłego lub biegłego – jeżeli jedno z Was nie jest w stanie porozumieć się z urzędnikiem.
Jakie nazwisko przyjmiecie po ślubie?
Zatrzymajmy się na chwilkę tutaj. W trakcie wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego oprócz wspomnianych już kwestii będziecie musieli też ustalić jakim nazwiskiem będziecie się posługiwali po Waszym ślubie cywilnym. W zasadzie, jest to jedna z najważniejszych dla Was kwestii, ponieważ, oprócz obrączek ślubnych, jest swoistym znakiem rozpoznawczym małżeństwa. Aby dokonać takiego wyboru, złożycie oświadczenie.
Jak na pewno wiecie, istnieje kilka opcji wyboru nazwiska po ślubie:
- Możecie zostać przy swoich aktualnych nazwiskach
- Do swojego nazwiska dopisać nazwisko małżonka i w ten sposób stworzyć nazwisko dwuczłonowe. Takie nazwisko może mieć najwięcej dwa człony np. Maciejewska-Janikowska 😉
- Rozwiązaniem może też być przyjęcie jednego nazwiska jako wspólne.
- Jeśli nie złożycie oświadczenia, zostaniecie przy Waszych aktualnych nazwiskach.
Wasze dzieci przejmą Wasze nazwisko/nazwiska jeśli zdecydujecie się na wspólne. W innej sytuacji, możecie wskazać jedno nazwisko, które dzieci będą nosiły, lub połączyć oba nazwiska w jedno, dwuczłonowe.
Jak długo trzeba czekać na dzień ślubu?
Wszystkie te formalności warto wypełnić na tzw. zapas. Podyktowane jest to tym, że zawarcie małżeństwa może nastąpić dopiero po 1 miesiącu od daty złożenia potwierdzenia o braku przeciwwskazań do zawarcia Waszego małżeństwa. Wspomniany dokument jest ważny przez 6 miesięcy od daty jego podpisania, dlatego nie zwlekajcie również z przygotowywaniem się do ślubu.
Gdyby okoliczności były wyjątkowe, Urząd Stanu Cywilnego może skrócić ten 1-miesięczny okres oczekiwania. Musicie zapytać w swoim USC w jakich sytuacjach może to nastąpić.
Jak wygląda ceremonia ślubu cywilnego?
Fotograf ślubny, czyli na przykład my 😉 ma okazję obserwować i uwieczniać śluby w wielu miejscach. Mieliśmy szczęście być w wielu miastach na ślubach kościelnych i ślubach cywilnych. Zazwyczaj formuła takich ślubów jest jednakowa. Jeden ślub trafił nam się wyjątkowy – możecie o nim poczytać tutaj 😉
Niezależnie od tego, czy Wasz wymarzony ślub odbędzie się w zabytkowym wnętrzu miejskiego Ratusza, kameralnym pomieszczeniu Urzędu Stanu Cywilnego czy w słonecznym plenerze – ceremonia ślubu cywilnego wygląda tak samo.
Kiedy wszyscy Wasi goście dotrą na wyznaczone miejsce ślubu o umówionej godzinie a Wy zajmiecie swoje miejsca – wszystko się rozpocznie.
- Urzędnik lub Urzędniczka otwiera całe wydarzenie przemową o roli małżeństwa.
- Następnie zadaje partnerom pytanie czy chcą zawrzeć małżeństwo i czy chcą aby ich związek był zgodny, szczęśliwy i trwały.
- Partnerzy składają sobie przysięgę małżeńską. Różni się ona od tej, którą słyszymy podczas ślubu kościelnego.
Brzmi ona następująco:
“Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
- Po przysiędze następuje nałożenie obrączek. Warto w tym momencie pomyśleć o fotografach i filmowcach i w trakcie wypowiadania słów przysięgi zwrócić się bezpośrednio – całym ciałem – w stronę partnera. A przy wymianie obrączek starać się nie zasłaniać widoku gościom i wynajętym profesjonalistom. Dzięki temu będziemy się cieszyć pięknymi kadrami z tych podniosłych chwil 😉
- Po tym, jeszcze chwilka na podpisanie wszystkich potrzebnych dokumentów i…
I PAN MŁODY MOŻE POCAŁOWAĆ SWOJĄ ŻONĘ!
Zaglądajcie do nas częściej!
Na naszym blogu pojawiać się będą wpisy o tematyce około-ślubnej, będziemy podpowiadali jak podejść do organizacji Waszego ślubu z mniejszym stresem.
Sami niedawno przeżyliśmy to co Was czeka – jesteśmy od grudnia szczęśliwym małżeństwem, dlatego naszymi doświadczeniami i obserwacjami chcemy się z Wami podzielić właśnie tutaj 🙂
A jeśli polubiliście nas i nasze zdjęcia
NAPISZCIE DO NAS I ZAPYTAJCIE CZY CHCEMY SFOTOGRAFOWAĆ WASZ ŚLUB
Odwiedźcie:
Super opis! Ale nie trzeba już odpisu aktu urodzenia 🙂
Świetnie Magda, że zwróciłaś naszą uwagę na ten element 😉 Co roku przepisy zmieniają się i ciężko czasem za nimi nadążyć.
Aktualizacja całego artykułu jest już w drodze. Dziękujemy również za docenienie naszej pracy i pozdrawiamy Cię serdecznie!