Formalności ślubne – ślub konkordatowy – od czego zacząć?

Z tego wpisu dowiesz się: co to jest ślub konkordatowy, kiedy możesz wziąć ślub konkordatowy, kiedy nie możesz wziąć takiego ślubu, do jakich miejsc musisz się udać, jakie dokumenty musisz złożyć, jakich terminów musisz dotrzymać, co jeśli któreś z Was jest obcokrajowcem a także ile będzie cała procedura trwała.

 

Przyszedł czas na ostatni nasz wpis z serii „Formalności ślubne”. Tematem zajęliśmy się po naszym własnym ślubie i po uświadomieniu sobie, że łatwiej byłoby, gdybyśmy mieli poradnik. Taki poradnik, który poprowadzi nas za rękę w całym tym gąszczu urzędowych i kościelnych załatwień. Dlatego właśnie stworzyliśmy taki przewodnik. W poprzednich wpisach poruszyliśmy temat ślubów: cywilnego i kościelnego.
Kolejnym rodzajem ślubu jest ślub konkordatowy na którym skupimy się właśnie w tym wpisie.
Coraz popularniejszym wydarzeniem stają się również śluby humanistyczne – napiszemy o nich już niedługo 😉

ślub kościół rzeszów fotografia notofoto studio ślub wesele

Ślub konkordatowy – co to jest?

Ponieważ sam ślub kościelny nie niesie za sobą skutków cywilnych, tzn. w świetle prawa dwie osoby nie stają się małżeństwem, na ratunek przychodzi ślub konkordatowy. Jest to połączenie ślubu cywilnego ze ślubem kościelnym. Na pewno byliście na ślubach, kiedy w kościele Para Młoda w pewnym momencie podpisuje jakieś tajemnicze dokumenty. Czasem przed ceremonią, czasem chwilę po niej a czasem na końcu mszy. Są to właśnie dokumenty pochodzące z Urzędu Stanu Cywilnego dające moc prawną małżeństwu. Ceremonia zachowuje swoją formę kościelną – miejsce, słowa przysięgi itd, a podpisane dokumenty po wszystkim wędrują do USC gdzie zostaną zaakceptowane.

Ślub konkordatowy – jakie warunki trzeba spełnić?

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że ślub konkordatowy jest połączeniem ślubu kościelnego z cywilnym. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą skrócić dwa wydarzenia do jednego w jednym miejscu. Jednak wymagania jakie trzeba spełnić, nie różnią się od tych przy oddzielnych ślubach. W poprzednich wpisach z tej serii omówiliśmy te wymagania. Jeśli nie macie czasu zajrzeć (choć zachęcamy!) do tego lub tego wpisu, punktujemy  je tutaj w skondensowanej formie:

Ślub cywilny. Wymagane jest aby narzeczeni byli pełnoletni oraz nie byli:

  • aktualnie w związku małżeńskim
  • krewnymi w linii prostej ani rodzeństwem ( matka z synem, brat z siostrą)
  • spowinowaceni w linii prostej (teściowa i zięć)
  • w stosunku przysposobienia (adoptowany i adoptująca)
  • W sytuacjach gdy: kobieta jest niepełnoletnia ale ukończyła 16 lat, osoby są spowinowacone lub osoba jest dotknięta chorobą psychiczną – istnieje możliwość zawarcia małżeństwa po uprzednim uzyskaniu zgody sądu.Nie mogą zawrzeć małżeństwa osoby całkowicie ubezwłasnowolnione.

 

Ślub kościelny – podstawowe wymagania:

  • różność płci
  • osobiste wstawienie przed osoba udzielającą ślubu (wyjątkowo poprzez pełnomocnika)
  • złożenie zgodnych oświadczeń
  • wiek 18 lat (w wyjątkowym przypadku kobieta od lat 16)

 

oraz przeszkody:

  • choroba psychiczna
  • niedorozwój
  • pokrewieństwo
  • bigamia
  • ubezwłasnowolnienie
  • powinowactwo
  • przysposobienie

Tak w skrócie przedstawiają się wymagania obu instytucji odnośnie zawierania ślubów. Niektóre się pokrywają więc w praktyce jest ich mniej.

Gdzie trzeba się udać i jakie dokumenty potrzebne do ślubu konkordatowego?

 

1. Odwiedziny kancelarii parafialnej

Pierwszym Waszym przystankiem powinna być kancelaria parafii w której chcecie wziąć ślub. Zróbcie to od 3 do 6 miesięcy przed wybranym terminem (macie go?). Właśnie na tym spotkaniu zostanie zarezerwowana Wasza data.

 

Potrzebne dokumenty to:

  • świadectwa bierzmowania narzeczonych
  • świadectwa chrztu narzeczonych
  • zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej
  • dowody osobiste

 

Dwa pierwsze dokumenty są ważne przez 3 miesiące, a zaświadczenie o ukończeniu kursów będzie można przynieść w późniejszym terminie. Jeżeli jest to inna parafia niż ta z której oboje pochodzicie, będziecie później musieli wybrać się też do tych drugich po potrzebne dokumenty.

Jeśli nie odbyliście jeszcze kursu przedmałżeńskiego oraz przedślubnego – koniecznie zapytajcie o to duchownego. Na pewno poleci najbliższe kursy i pomoże we wszystkim.

 

Jeżeli na pierwsze spotkanie uda Wam się skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, to świetnie. Duchowny będzie mógł sporządzić z Wami protokół przedślubny. Nie trzeba się do niego specjalnie edukować. Padną w nim pytania np. o chęć posiadania potomstwa lub świadomą decyzję zawarcia małżeństwa.

Po tym, dostaniecie jeszcze dokument dotyczący zapowiedzi przedślubnych, które muszą zostać wygłoszone przez 2-3 tygodnie w parafiach narzeczonych. Musicie niestety sami zadbać o poinformowanie tych parafii o zapowiedziach.

 

2. Kolejny przystanek, to wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Udając się do USC, zabierzcie ze sobą dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport), dowód opłaty skarbowej (84 zł płatne w kasie urzędu lub przelewem na konto Urzędu) oraz, zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa – jeśli jest potrzebne.
W sytuacji kiedy jedno z Was jest cudzoziemcem trzeba dokonać dodatkowych czynności. Szczegółowo opisaliśmy je w TYM wpisie.

Podczas tej wizyty czeka Was złożenie tzw. zapewnienia o tym, że nie wiecie o żadnych okolicznościach niedopuszczających do Waszego małżeństwa. Jakie to okoliczności pisaliśmy TUTAJ. Ten dokument przygotuje dla Was urzędnik, dlatego nie musicie się do tego przygotowywać w żaden sposób.

Jednak, przed tą wizytą, ustalcie między sobą co stanie się z Waszymi  nazwiskami po ślubie.

  • zostajecie przy swoich dotychczasowych?
  • do swoich nazwisk dodajecie nazwisko współmałżonka? (może być tylko dwuczłonowe)
  • wybieracie jedno z Waszych nazwisk, które zostanie Waszym wspólnym

Aby zdecydować o tym, złożycie stosowne oświadczenia. Jeśli tego nie uczynicie, Wasze nazwiska pozostaną bez zmian.
Również wtedy podejmiecie decyzję o nazwisku Waszych przyszłych dzieci. Macie do dyspozycji te same kombinacje co w Waszym przypadku. Jeśli nie złożycie zgodnych oświadczeń – dzieci otrzymają podwójne nazwisko: najpierw matki i dołączone do niego nazwisko ojca.

Po wszystkich uzgodnieniach, od ręki otrzymacie zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Powinniście je zanieść do kancelarii parafialnej w której byliście wcześniej.

Do USC należy się udać nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą ślubu. A to dlatego, że zaświadczenie, które otrzymacie traci ważność po upływie właśnie 6 miesięcy.

 

3. Powrót do kancelarii parafialnej

Zaświadczenie, które otrzymaliście w USC stwierdza czy istnieją jakieś przeciwności wobec zawarciu Waszego małżeństwa. Musicie je przekazać do kancelarii parafialnej w Parafii w której będziecie brać ślub.

Kurs przedślubny i przedmałżeński zaliczony? Protokół przedmałżeński spisany?

Jeśli tak, to musicie jeszcze raz odwiedzić Wasze parafie. Pamiętacie dokument dotyczący zapowiedzi przedślubnych, który dostaliście od duchownego? Powinien być już, po wygłoszeniu trzech zapowiedzi w Waszych parafiach, gotowy do odebrania. Możecie go dostarczyć razem z Zaświadczeniem z USC, będzie łatwiej logistycznie to załatwić.

Łapiecie do ręki potwierdzenie ukończenia kursu przedślubnego i przedmałżeńskiego (jeśli jeszcze nie został dostarczony), zaświadczenie z USC, potwierdzenie odczytania zapowiedzi przedślubnych i kierujecie się do kancelarii parafii w której będziecie brali Wasz ślub.

 

4. Spowiedź przedślubna – dzień przed ślubem lub w dniu ślubu.

Przed ślubem musicie odbyć jeszcze spowiedź świętą. Według zasad kościoła katolickiego, powinny to być dwie spowiedzi, jednak jeśli mieszkacie już razem – dopuszczalna jest jedna spowiedź w przeddzień lub w dniu ślubu. Otrzymacie specjalne imienne zaświadczenia dla spowiednika, które musi podpisać po Waszej spowiedzi.

Z doświadczenia – polecamy nie odkładać niczego (spowiedzi też) na dzień ślubu. Im mniej rzeczy na głowie w Waszym ważnym dniu, tym lepiej dla Was 😉

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to jesteście gotowi do zawarcia małżeństwa.

Świadkowie – potrzebni od zaraz!

Na pewno wybraliście ich już dawno. Na pewno są to też osoby dla Was w jakiś sposób ważne. Duchowny zapyta Was o ich dane: imię i nazwisko, wiek oraz adresy zamieszkania dlatego warto mieć je gdzieś pod ręką, żeby nie dzwonić w ostatniej chwili. Spowiedź świadków nie jest wymagana w dniu ślubu. Mogą to być również osoby świeckie, ponieważ są to osoby podpisujące jedynie dokumenty dla USC.

Dzień ślubu – ślub konkordatowy

No i nadszedł ten dzień! Aby pomóc sobie spędzić go w mniej stresującej atmosferze, polecamy przygotować się do niego (oprócz oczywistych rzeczy jak piękne stroje, makijaż itd.). Pamiętając o usługodawcach pomagających Wam w organizacji oraz o ich wynagrodzeniu, warto przemyśleć pomysł przygotowania podpisanych kopert. Łatwiej będzie je później przekazać odpowiednim osobom, bez zmuszania do niezręczności.
Czas w dniu ślubu ucieka przez palce i nie zawsze będziemy mogli o wszystko zadbać więc wcześniejsze przygotowania są na wagę złota.

Wasi świadkowie będą nieocenioną pomocą w trakcie ubierania się. Zapytajcie się ich, czy będą mogli dla Was zrobić jeszcze jedną małą rzecz. Będąc już w kościele, mogliby przekazać koperty dla księdza, organisty oraz kościelnego no i przy okazji potwierdzenie spowiedzi.

Podpisanie dokumentów następuje w różnych momentach, w zależności od miejsca ślubu. Będziecie potrzebowali Waszych dowodów osobistych, aby duchowny mógł potwierdzić Waszą oraz Świadków tożsamość. Zgoda na skutki cywilno–prawne zawarcia małżeństwa podpisywana jest przez Was, przez Waszych Świadków oraz przez księdza udzielającego Wam sakramentu. 

Chwila w której mówicie sobie sakramentalne:

 

„Ja (imię) biorę Ciebie (imię) za żonę (męża) i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”

 

potrafi zawrócić  lekko w głowie. Pomóżcie swoim filmowcom i fotografom i ustawcie się już na samym początku twarzami do siebie. Zapewni Wam to idealne ujęcia i najpiękniejsze pamiątki z Waszego ślubu. 

Formalności po dniu ślubu

Po szalonej imprezie weselnej, czeka Was jeszcze jedno. W ciągu 5 dni po Waszym ślubie, duchowny powinien przekazać podpisane dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego. Waszym zadaniem jest zgłosić się do tego miejsca po odbiór skrócony Odpis Aktu Małżeństwa. Rozsądnie będzie zrobić to po 2 tygodniach po ślubie, kiedy będzie już na Was najprawdopodobniej czekał. Pierwszy taki dokument odbierzecie bezpłatnie

 

Ilość tych wszystkich załatwień i formalności początkowo może przerazić i przytłoczyć. Jednak kiedy postawicie pierwszy krok, wszystko ruszy i okaże się o wiele łatwiejsze niż na początku 🙂 

 

Dbajcie o siebie, nie róbcie niczego wbrew sobie i podążajcie za swoim serduchem! Dzień ślubu mija o wiele szybciej niż przygotowania do niego dlatego piękna pamiątka w postaci zdjęć lub filmu sprawdzi się przez długie lata. 

 

 

fotografia ślubna przemyśl ślub notofoto studio

 

 

Zaglądajcie do nas częściej! 

Na naszym blogu pojawiać się będą wpisy o tematyce około-ślubnej, będziemy podpowiadali jak podejść do organizacji Waszego ślubu z mniejszym stresem. 
Sami niedawno przeżyliśmy to co Was czeka – jesteśmy od grudnia 2019 szczęśliwym małżeństwem, dlatego naszymi doświadczeniami i obserwacjami chcemy się z Wami podzielić właśnie tutaj 🙂 

A jeśli polubiliście nas i nasze zdjęcia

NAPISZCIE DO NAS I ZAPYTAJCIE CZY WASZ TERMIN MAMY WOLNY.

 

Odwiedźcie:

Nasz Fanpejdż na Facebook’u

Nasz profil na Instagramie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x